Ortakçı Kaplıcası

Aydın’m Kuyucak ilçesi Çubukdağ bucağına bağlı Ortakçı köyündeki Ortakçı Kaplıcası da, ilin önemli şifa kaynaklarından biridir. Kaplıcaya, NazilliKuyucak yolundan ayrılan 4 kilometrelik bir yolla ulaşılır. İlçeye olan uzaklığı 22 kilometredir. ‘Çubukdağ Kaplıcası’ da denir.

Sodyum ve kalsiyum sülfath, bikarbonatlı sular grubuna dahildir. Üç kaynağı bulunan suyun Ortakçı Köyü Kaynağı; sodyum bikarbonatlı, sülfath, kalsiyumlu, Hamam Girişi Kaynağı; ek olarak radonlu, Hamam Çıkışı Kaynağı ise; sodyum bikarbonatlısülfatlıdır.

Kaynak suyunun hamam girişinde temperatürü 52°C, radyoaktivitesi 47 eman, pH değeri 6.95, çıkış kaynağında temperatürü 74°C, pH değeri 7.2’dir. Köy suyunun radyoaktivitesi 12 eman, pH değeri ise 7.2’dir.

Banyo tedavisi; romatizma, nevralji, nevrit ve kadın hastalıkları için tavsiye edilir. Bu bölgenin her üç kaynağının suları totalmineralizasyonu düşük olup, oligometalik, bikarbonatlı, alkali ve toprak alkali, hipertermal maden suları grubuna girer. Hamam suyunda ayrıca dikkate değer miktarda radon bulunmaktadır. İçme kürleri tarzında kullanıldığında; özellikle karaciğer, safra kesesi ve metabolizma faaliyetleri üzerinde hafif bir etki meydana getirmeleri beklenir. Şişelenmeleri halinde, yapay yoldan karbondioksit ilave edilirse sofra suyu olarak da kullanılabilir. Mineralizasyonlarının düşük olması nedeniyle, suyun sülfat bileşimi böbrek fonksiyonları üzerinde sedatif bir etki yaratacaktır. Diürezi arttırmak için kullanılan bu sular, asit ortamda gelişen böbrek taşlarının önlenmesi ve vücudun metabolizma artıklarından temizlenmesi bakımından da değerlendirilebilir.

Kaplıcadaki tedavi tesisleri, birkaç genel havuz ile sıra banyolardan ibarettir. 50 civarında bağımsız evle, 20 odalı bir otel konaklama ihtiyacını karşılamaya çalışmaktadır. Toplam 150 civarında olan yatak sayısı yetmediği takdirde, köydeki evler pansiyon olarak kullanılmaktadır. Kaplıca alanına, yaz mevsiminde çadır da kurmak mümkündür.

Kategoriler