Nemrut Çermiği

Nemrut Çermiği, Güroymak ilçesinin kuzeydoğusunda, Nemrut Dağı eteklerinde bulunan bir kaplıcadır. Bu nedenle ‘Nemrut Dağı Kaplıcası’ diye de bilinir. Bitlis’e 40 kilometre uzaklıktadır. Sıcak olan suyu, romatizma ve cilt hastalıklarına yararlıdır.

Güroymak Kaplıcası

Güroymak Kaplıcası, Güroymak ilçesine bağlı Gölbaşı beldesindedir. Bu nedenle ‘Gölbaşı Kaplıcası’ diye de anıldığı olur. Volkanik araziden kaynayan sıcak suyu birçok hastalığa şifa olmaktadır.

Çukur Kaplıcası

Çukur Kaplıcası, Güroymak ilçesine bağlı Çukur bucağının Budaklı köyündedir. Bitlis il merkezine 42 kilometre uzaklıktadır.

Sodyum, kalsiyum, bikarbonat, magnezyum, demir ve bromür içeren suyunda, bir miktar serbest karbondioksit de bulunmaktadır. Izotermal, hipotonik bir sudur. Kaplıca tedavisi; çok geniş endikasyon özelliği gösterir. Şeker hastalan ve sinir sisteminden rahatsızlık çekenler başta olmak üzere, anemik hastalar, çocuk hastalıkları, dolaşım ve metabolizma bozuklukları, mide ve bağırsak hastalıkları için yararlıdır.

Kaplıcada; erkek ve kadınlar için iki adet tedavi havuzu ve çok sayıda özel banyolar bulunmakta, İl Özel ldaresi’ne ait

72 yataklı bir otel konaklama ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadır. Yeterli düzeyde sosyal tesisin de bulunduğu bu ünlü kaplıcaya, ilin her köşesinden ve komşu illerden ulaşmak mümkündür.

Ilıca Kaplıcası

Ilıca Kaplıcası, Merkez ilçeye bağlı Sinekli bucağının Ilıca köyü sınırları içindedir. ‘Ilıcak Kaplıcası’ ya da ‘Ilıcaköy Kaplıcası’ diye de anılır. Bitlis’e olan uzaklığı 22 kilometredir.

Ilıcaköy Kaplıcası’nın suyu; sodyum klorür, sülfat, florür, hidrojen sülfür içeren, hipotermal, hipotonik bir sudur. Romatizma, kadın ve cilt hastalıklarına, iltihaplı hastalıklara tavsiye edilir. Yeterli konaklama ve sosyal tesisin bulunmadığı kaplıcadan yararlanmak isteyenler, kent merkezindeki otellerden yararlanabilirler. Kaplıcaya sürekli ulaşım imkânları mevcuttur.

Yam Acı Suyu

Yam Acı Suyu, Merkez ilçeye bağlı Yam köyündedir. Suyu, romatizmal hastalıklara, cilt hastalıklarına iyi gelir. İçme olarak kulanılması ise, böbrek ve idrar yolları üzerinde rahatlatıcı etki yaratır.

Acısu Çermiği

Acısu Çermiği, Kent merkezine 2 kilometre uzaklıkta, tanınmış bir şifalı su kaynağıdır. Halk arasında kısaca ‘Acı Su’ diye tanımlanan az mineralli sülfatlı suların, böbrek rahatsızlığından şikâyetçi olan hastalara çok iyi geldiği bilinmektedir. Bu suların, idrardaki albümin oranını azaltıcı ve kanda birikmiş olan zehiri vücuttan dışarı atıcı etkisi vardır. Ayrıca, böbrek taşlarını erittiği gibi, yeni taşların oluşmasını da engeller. Sülfatlı sular, aç karnına günde iki kez 1-2 bardak içildiğinde, bu tür rahatsızlıklar için çok yararlı olurlar.

Köprüaltı Çermiği

Köprüaltı Çermiği, Kentin içinden geçen Bitlis Deresi kenarındadır. Cilt hastalıklarına yararlı bir sudur.

Sabkür Çermiği

Sabkür Çermiği, Bitlis yakınlarından geçen Rabat Çayı kenarındadır. Cilt hastalıklarına iyi gelen bir suyu vardır.

Değirmen Çermiği

Değirmen Çermiği, Kent merkezindedir. Suyu cilt hastalıkları için yararlıdır.

Çim Çermiği

Çim Çermiği, Hersan mahallesindedir. Kulak rahatsızlıklarına iyi gelir.