Karakoçaş Kaplıcası ile Karakoçaş Maden Suyu

Karakoçaş Kaplıcası ile Karakoçaş Maden Suyu, Şabanözü ilçesinde bulunan şifalı bir su kaynağıdır. Kaplıca suyu sıcaktır. Ayrı bir kaynaktan çıkan soğuk su ise, maden suyu olarak değerlendirilmektedir.

Kös Kaplıcası

Kös Kaplıcası ise; Bedii köyündedir. Cilt ve romatizma hastalıklarına iyi gelir.

Acısu Kaplıcası

Acısu Kaplıcası, ilçenin batısındaki İmanlar köyüne 3 kilometre uzaklıkta, suyu bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelen bir kaplıcadır.

Kazancı Kaplıcası

Kazancı Kaplıcası, ilçeye 14 kilometre uzaklıkta, Kazancı köyündedir. Kastamonu yolu üzerindedir. Aynı yerden çıkan Kazancı Maden Suyu ise, mide hastalıkları için bire birdir.

Ödemiş Kaplıcası

Ödemiş Kaplıcası,Ilgaz’a 4 kilometre uzaklıktaki Ödemiş köyündedir. Kaplıca köyün kuzeybatısına düşer. Mide rahatsızlıklarını giderici şifalı bir suyu vardır.

Çavundır Kaçak Kükürtlü Kaynak

Yüksek total mineralizasyonu ve güçlü karbondioksit oranıyla dikkati çeken sodyum bikarbonatlı bir maden suyudur. Genel anlamda diğer kaynaklarla aynı fizik ve şimik özelliklere sahiptir. Söz konusu hastalıkların yanı sıra, dolaşım ve solunum bozukluklarına, ruhsal yorgunluğa, romatizma, cilt ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kaplıca; basit bir hamam havuzu ile içme tesislerinden ibarettir. Konaklama olanağı bulunmamaktadır. Genellikle, pansiyona dönüştürülmüş evlerde kalınır. Sezon sırasında sosyal tesislerde artış yaşansa da, yine de yetersiz seviyededir.

Çavundır Hamamı

Sodyum bikarbonatlı, karbondioksitli ve hidrojen sülfatlıdır. Su, hamam havuzunun ortasından kaynar. Debisi fazla, temperatürü 34°C, pH değeri 7.08, radyoaktivitesi 0.28 emandır.

Çankırı suları içinde, litrede 12 gram total mineralizasyonuyla ilk sırada yer alır. Mineralizasyonun çoğunluğunu sodyum bikarbonat teşkil eder. Yarım gramın üstünde karbondioksit ve eşik değerlere yaklaşan kükürtlü hidrojen ihtiva eder. İçme kürleri şeklinde.de değerlendirilmektedir.

Karacaviran Kaplıcası

Karacaviran Kaplıcası, Kurşunlu’nun doğusunda bulunan bir kaplıcadır. Suyu cilt hastalıklarına iyi gelmektedir.