Karakurt Kaplıcası

Karakurt Kaplıcası, Selçukluların ünlü kumandanlarından Karakurt tarafından 1136 tarihinde işletmeye açılmıştır. Günümüze orijinal haliyle ulaşan kaplıcaların en başta gelenlerindendir. Karakurt, yani Kalender Baba’nın türbesi, hemen kaplıcanın yanındadır ve yoğun bir ziyaret yeridir.

Karakurt Kaplıcası, madeni az ılıcalar grubunda incelenmiştir. Bikarbonat, sülfat, kalsiyum, sodyum, karbondioksit ve radon içeren bir suyu vardır. Suyun temperatürü 49°C, pH değeri 6.68, radyoaktivitesi 22.36 emandır.

Banyo tedavisi; romatizmal hastalıklar, nevralji, nevrit, kadın hastalıkları ve çocuk felcinin yanı sıra cilt hastalıklarına iyi gelir. İçme tedavisi; kronik kabızlıklarda, karaciğer, safra kesesi, bağırsak sistemi üzerinde etki eder. Serbest karbondioksit içermesi içimi kolaylaştırır. Radyoaktivitesinin yüksekliği, suyun sedatif, vazodilatatör ve endokrin sistem üzerinde uyarıcı etkisini ön plana çıkarır.

Tedavi tesisi olarak; erkek ve kadınlar için iki ayrı havuz ve çok sayıda özel banyo, konaklama tesisi olarak da, 100 yatak kapasiteli iki adet otel bulunmaktadır. Otellerin ayrıca özel termal banyolukları vardır. Sosyal tesisleri yeterli düzeyde olup kent merkeziyle sürekli ulaşım sağlanmaktadır.

Kategoriler