Çıban Kaplıcası

Çıban Kaplıcası, İlçenin güneydoğusunda, Söke yolu üzerindedir. Yavansu Kaplıcası’nın yanındadır. Aslında çamur banyosudur. Özellikle çıbanları iyileştirmede yararlı olduğu için bu adı almıştır. Cilt hastalıklarına iyi gelir. Çok eski çağlardan beri güzellik amacıyla kullanılmaktadır. ‘Venüs Çamuru’ diye de anılır.

Kuşadası İçmelerimi, yeniden düzenlenen kaynak durumuna göre, öncelikle Eski İçme ve Yeni İçme olarak ikiye ayırmak, daha sonra Yeni Içme’yi, tıbbiteknik özellikleri benzerlik gösteren üç ayrı içme halinde incelemek gerekir.

Kuşadası’nın güneyinde kalan ve denize daha yakın konumdaki içme, Güzelçamlı îçmesi’dir ve aynı isimli plajın kuzey ucundaki kayaların dibinden çıkmaktadır. Bromürlü, karbondioksitli ve tuzlu bir sudur. Diğer bir kaynak, Sümerbank Kampı’nın yanındadır. Buna Kemerli İçmesi adı verilmektedir. Bir üçüncü kaynak da, kamp havuzunun deniz tarafında, Tusan Motel’e 300 metre uzaklıkta yer almaktadır. Buraya da 31’ler İçmesi ya da ‘Açık Kaynak’ denilmektedir. Her üç kaynak da radyoaktiftir.

Kategoriler