Bulamaçtı Kaplıcası

Bulamaçtı Kaplıcası, Kırşehir ili Çiçekdağı ilçesinin 4 kilometre kuzeydoğusunda, Bulamaçlı köyündedir. Etiler döneminden bu yana işletildiği bilinen, en eski tarihe sahip kaplıcalarımızdan biridir.
Sodyum klorürlü ve bikarbonatlı sular grubuna dahil olan kaplıcanın suyu, sodyum klorür, bikarbonat, kalsiyum, arsenik, karbondioksit ve radon içerir. Temperatürü 43°C, pH değeri 6.43, radyoaktivitesi 105.92 emandır. Romatizma, nevralji, nevrit ve kadın hastalıklarıyla birlikte, radyoaktivitesinin yüksek olması nedeniyle hormonal rahatsızlıkların giderilmesinde bir gençlik suyu olarak değerlendirilebilir. Ayrıca; serbest karbondioksit içermesi, içme kürleri halinde kulanılabileceğini gösterir. Karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsaklar üzerinde etkili olup sindirim problemlerini giderir, iştahsızlık sorununu ortadan kaldırır. İçeriğinde bulunan maddelerin birlikte ya da ayrı ayrı etkilemeleri güçlüdür. Bu nedenle dış ve iç uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilen bir sudur. Hatta, şişelenmesi durumunda ekonomik bir değer yaratabilir.

Kaplıcanın iki büyük havuzu vardır. 11 Özel İdaresi tarafından yaptırılan 50 yataklı bir otel ile çok sayıda bağımsız ev, konaklama ihtiyacını karşılamaya yeterli olmaktadır.

Kategoriler