Menü

Babas Kaplıcaları

Babas Kaplıcaları: Mudurnu’nun 2 kilometre güneydoğusundadır. ‘Kocababas Kaplıcaları’ diye de anılmaktadır. Kaplıcanın; Yukarı Kocababas ve Aşağı Kocababas diye adlandırılan iki kaynağı vardır.

a) Yukarı Kocababas; sodalı sıcak maden suları grubuna dahil, toprak kalevili bikarbonatlı bir sudur. Bileşiminde sodyum ve kalsiyum hakimiyeti görülür. Litrede 387 mg/lt oranında karbondioksit içerir.

b) Aşağı Kocababas; bu kaynak diğerinden biraz daha güneydedir. ‘Hayat Kaplıcası’ diye de bilinir. İzotermal ve karbondioksitlidir. Litrede 333 mg/lt oranında karbondioksit içermektedir.

Babas Kaplıcalan’nın temperatürü 35°C’dir. Banyo tedavisi; cilt ve romatizma hastalıklarına, felçli ve nevratik hastalara yararlıdır. İçme tedavisi ise; mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarının giderilmesinde önemli rol oynar. Bünyeye zindelik kazandırır.

Türkiye’nin dört bir köşesinden pek çok ziyaretçinin geldiği bu kaplıcalar tesis yönünden zengindir. Her türlü ihtiyaca cevap verecek konaklama ve sosyal imkânlar sunar. Yoğun talebi karşılamak için, sezon sırasında kaplıca alanına çadır kurulmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir