Menü

Asarköy Ilıcaları

Balıkesir’in Bigadiç ilçesinin yöresel şifalı kaynaklarından birisi, belki de en önemlisi Asarköy Ilıcalarıdır. İlçe merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Hisarköy’dedir. ‘Hisar Kaplıcası’, ‘Hisarköy Kaplıcası’ ya da ‘Asarköy Kükürtlü Kaynağı’ olarak da tanımlandığı olur.

Ilıcaların bulunduğu bölgede üç kaynak vardır: Asıl Asarköy İlıcalarımı oluşturan ‘Çelikli Su’ ile ‘Kükürtlü Kaynak’ ve bu kaynaklardan 500 metre uzaktaki bir araziden kaynayan Acı Su.

Acı Su kaynağı taş bir yalaktan akmakta ve aktığı yerde kükürtlü çakıltaşı bırakmaktadır. Çevrede güçlü bir hidrojen sülfür kokusu duyulur. Asarköy’de, Balıkesir depreminden sonra üç yeni kaynak daha meydana çıkmış, buna karşılık Kükürtlü kaynağın debisi gün geçtikçe azalmıştır.

a) Çelikli Su: Sodyum bikarbonatlı, sülfatlı, karbondioksitti ve arseniklidir (0.42 mg/It). Temperatürü 75°C, pH değeri 6.62, radyoaktivitesi 3.5 emandır.

b) Kükürtlü Kaynak: Sodyum bikarbonatlı, sülfürlü,magnezyumlu ve arseniklidir (0.53 mg/lt). Temperatürü 59°C, pH değeri 6.9, radyoaktivitesi 2.85 emandır.

c) Acı Su: Sodyum bikarbonatlı, sülfatlı, karbondioksitli ve sülfürlüdür. Temperatürü 31°C, pH değeri 6.59’dur.

d) Yeni kaynaklar: Sodyum bikarbonatlı, sülfatlı, karbondioksitli ve arseniklidir (0.40 mg/lt). Bu sularda bir miktar da iyoda rastlanmıştır (0.80 mg/lt).

Çelikli Su ile Kükürtlü Kaynak’ta yapılacak banyo tedavisi; romatizma, nevralji, kadın hastalıkları, nevrit ve deri hastalıklarında çok yararlıdır. Bunlardan ayrı bir kaynak olarak değerlendirme durumunda olduğumuz Acı Su’da ise durum farklıdır. Su ılık olduğundan banyoya pek elverişli değildir. Ancak, serpintileme, koklama ve gargara yoluyla solunum yolları hastalıklarında ve deri hastalıklarında çok şifalı olur.

Asarköy kaynakları; 2 gram total mineralizasyon içeren sıcak maden suları kapsamında olduğundan, bileşimleri bu yöredeki diğer sularla hemen hemen benzer özelliktedir. Sularda, sodyum bikarbonat ve ek olarak sülfat hakimiyeti vardır. Şu halde, kalevi bikarbonatlı suların etkilerini göstermesi beklenmelidir. Kaynaklar ayrıca fazla miktarda arsenik içerirler ki, arseniğin troid bezini uyardığı ve bünyeyi güçlendirici bir etki gösterdiği bilinmektedir. Kaplıca uygulamaları, genelde diğer sıcak sularda sözü edilen endikasyonları kapsamaktadır.

Ilıcada, bir tedavi havuzu ile sıra banyolar bulunmaktadır. Sosyal tesisler yeterli olmasa bile ihtiyacı karşılayacak düzeydedir. Konaklama sorunu ise, pansiyon olarak yapılmış, toplam yatak sayısı 50’yi geçmeyen odalarda halledilmeye çalışılmakta, yaz aylarında da kamp çadırları kurulmaktadır.

Yorum Yapın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir