Bayramhacı Kaplıcası

Bayramhacı Kaplıcası, Kayseri Himmetdede beldesine bağlı Bayramhacı köyündedir. Köye 1.5 kilometre uzaklıkta, Avanos yolu üzerinde yer alır. Kaplıca alanının denizden yüksekliği 990 metredir.

Sodyum bikarbonatlı, oligometalik sular grubunda incelenen suyu, bikarbonat, kalsiyum, klorür, sodyum, karbondioksit ve radon içerir. Yani, radyoaktif bir sudur. Temperatüıü 40°C, pH değeri 6.49, radyoaktivitesi 102 emandır. Bütün romatizmal hastalıklar, nevrit, nevralji ve kadın hastalıkları üzerinde etkili bir kaplıcadır.

Bayramhacı Kaplıcası’nda şifalı su iki ayrı kaynaktan çıkar. ‘Asıl kaynak’ ile ‘Kaçak kaynak’ sularının bileşimleri birbirine benzemektedir. Her ikisi de karbondioksitli, bikarbonatlı, alkali ve toprak alkali sular grubuna girer. Radoaktiviteleri yüksektir. Bu nedenle, dış uygulamalarda kullanıldıklarında sedatif etkileri ön plana çıkacaktır. Suyun ısısı fazla yüksek değildir. Vücudun rahatlıkla kabul edebileceği bir sıcaklıktadır. Bileşiminde bulunan karbondioksit ve radyoaktif emanasyon nedeniyle de çok geniş bir endikasyon alanına sahiptirler.

Kaplıcanın suları; romatizmal hastalıklarda, gut tropatilerinde, dolaşım sisteminin iskemik sendromlarında ve hipertansiyon vakalarında değerlendirilebilir. Aynı sular içme olarak kullanıldığında; karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında değer kazanırlar. Gerek radyoaktif gazların, gerekse serbest karbondioksitin fazla olması, inhalasyon uygulamalarını da akla getirebilir. Aslında kronik astmatiform bronşitlerde, bronşiektazilerde, üst solunum yollarının spastik hallerinde, içlerine bazı ilaçların katılması suretiyle aerosol uygulamaları şeklinde tatbik edilebilirler. Radyoaktif oranının yüksekliği, suyun bir gençlik suyu olarak hormonal rahatsızlıkların giderilmesinde de kullanılabileceğini işaret etmektedir.

İç turizmde etkisini kabul ettirmiş bir kaplıca olan Bayramhacı’da; üç adet genel tedavi havuzuyla çok sayıda sıra banyo mevcuttur. 40 yataklı bir otel ile motel tarzı çalışan çeşitli işletmeler, toplam 500’ü bulan yatak kapasitesiyle konaklama ihtiyacını karşılarlar. Yardımcı tesis sıkıntısı çekilmeyen kaplıcadan, 80 kilometre uzaklıktaki il merkezine düzenli ulaşım yapılmaktadır.

Comments are closed.