KARS İLİ ŞİFALI SULARI VE KAPLICALARI

Kars ilinde, Maden Tetkik Arama Enstitüsü tarafından yapılan sondaj çalışmaları sırasında, Kağızman, Sarıkamış ve Akyaka ilçelerinde çok sayıda maden suyu kaynağı tespit edilmiştir. Şifalı özellikleriyle tanınan bu kaynakların çoğu soğuk gazlı sulardandır.

Kağızman ilçesindeki Aktaş Maden Suyu, Kızıltaş Maden Suyu ve Kötek Maden Suyu’nun yanı sıra, yine Kötek beldesindeki Kötek Kaplıcası, şifalı su kaynaklarının başında yer alır. Akyaka Maden Suyu ise Akyaka ilçesindedir. ‘Akyaka Şifalı Suyu’ diye de anılır. Romatizma ve böbrek hastalıklarına iyi gelen bir sudur.

Sarıkamış ilçesi ise Karauganlı İçmesi’yle tanınmıştır. İlçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta, Kızılçubuk köyündedir. Kalsiyum bikarbonatlı ve karbon asitli ‘karbogazöz’ sular grubuna dahil olup, temperatürü 9°C’dir. İçme tedavisi mide hastalıklarına önerilen suyun diüretik etkisi vardır.

Karauganlı İçmesi’nde; 200 yataklı bir konaklama tesisi ile diğer sosyal ihtiyaçların karşılandığı yardımcı üniteler bulunmakta olup, konaklamanın yeterli olmadığı durumlarda pek çok küçük tesis devreye girmektedir.

Sarıkamış Maden Suyu, Soğuksu Şifalı Suyu ve Acısu Şifalı Suyu, ilçenin diğer şifa kaynaklarıdır. Acısu, aynı zamanda yoğun rağbet gören güzel bir mesire yeridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler