ERZİNCAN İLİ ŞİFALI SULARI VE KAPLICALARI

ERZİNCAN
Erzincan, görülmeye değer içme ve kaplıcalarıyla turizm yönünden hem gelişmekte, hem de bu özellikleri nedeniyle bölge ve ülke turizmine katkıda bulunmaktadır. 11 dahilindeki şifalı sular, Merkez, Kemah, Kemaliye ve Otlukbeli ilçelerine dağılmış durumdadır. Bunlardan Erzincan Ilıcası ile Böğert Maden Suyu, ilin üzerinde durulması gereken en önemli şifa kaynaklarının başında yer alır.
Böğert Maden Suyu: Erzincan’a 11 kilometre uzaklıkta, kuzeydoğu yönündedir. Erzurum karayolunun güneyine düşer. Kaynağın bulunduğu yer aynı zamanda ‘Beytahtı’ diye bilinen ünlü bir gezi ve dinlenme yeridir. Beytahtı, özellikle yaz aylarında piknik yapmaya gelen Erzincan halkı ile içme ve çamur banyolarına gelen ziyaretçilerle dolup taşar. Burası, eski Horhor bataklığı ile Beytahtı bataklığının bulunduğu geniş bir alandır.

Halk arasında ‘Ekşisu’ olarak da adlandırılan Böğert Maden Suyu iki ayrı kaynaktan çıkar. Karayolunun hemen altından kaynayan ve asıl Ekşisu diye bilinen su, bikarbonatlı, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksitlidir. İçimi güzel ve midevi olan bu suya halk çok rağbet göstermektedir. Ekşisu’yun 20 metre kadar ilerisinde kaynayan ve kükürtkükürtdioksit içeren suya ise halk, çıkış esnasında gürültü yaptığı için ‘Horhor’ adını vermiştir. Tesisler yapılıp kontrol altına alınmadan önce bu suda yıkananlardan gaz zehirlenmesi nedeniyle ölenlerin bulunduğuna dair kayıtlara rastlanmıştır. Her iki kaynağın temperatürü 1314°C, radyoaktiviteleri 0.930.83 eman, pH değerleri 6.26.1 arasında değişmektedir. Debileri ise yüksektir. (5 litre/saniye)

Böğert Maden Suyu’nun total mineralizasyonu 1 gramın altındadır. Bu nedenle içeriğinin endikasyon etkisi de doğal olarak daha az olacaktır. Buna karşılık karbondioksit oranının litrede 2 grama yaklaştığı görülür. Bikarbonatlı toprak kalevili olan bu şifalı su, adeta maden suyu üzelliğindedir. Sindirim sistemi, karaciğer ve böbrekler üzerinde güçlü bir etki gösterir. Horhor suyunun bileşiminin de aşağı yukarı aynı olmasına rağmen, buradaki karbondioksit miktarı daha azdır. Yine de aynı medikal endikasyonlar gözlenecektir.

Beytahtı, çeşmelerinden sekiz değişik özellikte su akan ve çok ilginç jeolojik yapısı olan bir yerdir. Belediye tarafından yapılan şişeleme tesisi aracılığıyla çok daha geniş kitlelere sunulan bu su, aynı zamanda yurtdışına da gönderilmekte ve böylelikle yöre ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Suyun sızıntılarının değerlendirildiği çamur banyoları ise, romatizma ve uyuz hastalığından şikâyetçi olanlara şifa olmaktadır.

Erzincan Ilıcası: 11 merkezine 9, Ekşisu’ya 2 kilometre uzaklıkta, Cimin köyü sınırları içindedir. Burası; Karasu Nehri’ne göre daha düşük seviyede, eskiden Norgâh ‘Akyazı’ bataklığı diye anılan geniş bir düzlüktür.

İlıcanın suyu 3031°C sıcaklıkta, radyoaktivitesi 0.83 eman, pH değeri ise 6.8’dir. Bileşiminde bikarbonat, magnezyum, sodyum, klorür ve karbondioksit bulunur. Banyo tedavisi; romatizma, deri ve kadın hastalıklarına, metabolizma bozukluklarına tavsiye edilmektedir.

Litresinde 6 gramın üstünde total mineralizasyon bulunan bu su, kalevi ve toprak kalevili, tuzlu, bikarbonatlı termal bir sudur. Dış uygulamalarda, sedatif ve vazodilatatör etkisinden yararlanılır. Daha da önemlisi, içme kürleri şeklinde değerlendirilmesidir. İçerdiği tuzlar Vichy kaplıcası türünde olup çok etkilidir. Az miktarda ve yemeklerden önce aç karnına alındığında, mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi ile safra yolları üzerinde belirgin bir etki oluşturur. Karaciğerin fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak meydana çıkan hazımsızlık vakalarında, fonksiyon testlerinin pertürbasyonlarında, metabolizma hastalıklarında ve bu arada hafif diyabetlerde çok olumlu sonuçlar alınır.

Halk tarafından ‘Çermik’ diye anılan eski ılıcanın üstü kapalı olup, içinde 1.5 metre derinliğinde taş bir havuz bulunmaktadır. Suyu şeffaftır. Belediye tarafından yenilenen tesislerde, açık ve kapalı havuzlar, sosyal üniteler, otel ve moteller, çok sayıda tek odalı evler, park ve kamp alanları yer almaktadır. Her geçen gün daha da geliştirilen çalışmalar tamamlandığında, Doğu Anadolu’nun en ilgi çekici yerlerinden biri olacaktır.

Merkez ilçeye bağlı Cevizlik köyünde bulunan Sıtma Pınarı, sıtma hastalığına iyi gelen suyuyla ün yapmıştır. Balık Maden Suyu da, Erzincan’ın şifa özellikleri olan bir diğer

kaynak suyudur.

Erzincan’ın yeni ilçelerinden Otlukbeli, bilindiği üzere, ‘ bugün tarihi kümbetlerle dolu eski bir savaş alanıdır. Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet ile Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan arasındaki meydan savaşı burada yapılmış ve Osmanlıların zaferiyle sonuçlanmıştır. Burada, aynı adla anılan yerden kaynayan Bulanık Maden Suyu, bol miktarda kükürt içeren şifalı bir sudur. Otlukbeli’nin Karakulak bucağında bulunan Karakulak İçmeleri de, mide rahatsızlıklarına iyi gelen şifalı sulardandır.

Aynı şekilde; Kemah ilçesinin Kömür köyündeki Kömür Şifalı Suyu, Tımısı köyündeki Tımısı Şifalı Suyu ve Yelhan köyündeki Yelhan Şifalı Suyu, ilin diğer şifa kaynaklarmdandır.

Aşutca Kaplıcaları ise; Kemaliye ilçesine bağlı, eski adı Aşutca olan Dutluca bucağının Topkapı köyündedir. İçme olarak da kullanılan suyu, romatizma ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir. Köyün doğusuna düşen bölgede ise Pöyünk Çermiği bulunur. 3538°C’deki şifalı suyu birçok hastalığın devasıdır.

Erzincan’daki şifalı su kaynaklan ve konaklama olanakları hakkında detaylı bilgi almak isteyenler, Erzincan Turizm Danışma Bürosu’na başvurabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler