ELAZIĞ İLİ ŞİFALI SULARI VE KAPLICALARI

ELAZIĞ
Elazığ, içme ve kaplıcalar bakımından zengin illerimizden biridir. Özellikle kent merkezi yakınlarında yer alan bir dizi maden suyu kaynağı, şifalı özellikleriyle birçok hastalığa deva olmaktaysa da, Karakocan, Palu ve Sivrice ilçelerinde bulunan şifalı sulardan yeterince yararlanıldığı söylenemez. Kaplıcaların turist çeken nitelikleri de göz önüne alınacak olursa, modern konaklama, rehberlik ve tanıtım hizmetleri nin yanı sıra, bu tesislerin şifa değerlerinin tam olarak tesbi ti ve bölge ekonomisine yapacakları katkıların belirlenmesi gerekmektedir. ELazığMerkez ilçeye bağlı yörelerde yer alan kaynakların belli başlıları şunlardır:

Hirkit Maden Suyu: Kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. ‘Hirkirik Maden Suyu da denir. Sodalı soğuk maden suları grubuna dahil, 15°C sıcaklıkta kaynayan şifalı bir sudur. Sülfat ve karbondioksit içerir. Mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlarına, solunum yolları hastalıklarına önerilen suyunun, ayrıca ağrılara ve kaşıntılara iyi geldiği bilinmektedir.

Mürüdü Suyu İçmesi: Kentin kuzeyinde, 7 kilometre uzaklıktadır. Sodalı soğuk maden suları grubuna dahil oligometalik bir sudur. Sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Burada bulunan bir çeşmenin suyunun karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıklarına, özellikle de sarılığa şifa olması nedeniyle Sarılık Çeşmesi diye anılması boşuna değildir.

Perçenk Maden Suları: hizmet 11 merkezine 7 kilometre uzaklıkta, güney yönündedir. Burada iki ayrı kaynaktan su çıkar. Sodalı soğuk maden suları kapsamındaki bu sular karbondioksit de içermektedir.

a) Hoşrink Suyu: Mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına iyi gelen bir sudur.

b) Perçenk Suyu: Aynı endikasyon özelliklerine sahip, 12°C sıcaklıkta şifalı bir sudur. Saniyede 5 litrelik yüksek bir debisi vardır.

ElazığMerkez ilçe yakınlarında yer alan Etmenik Maden Suyu, Yılpınar Maden Suyu, 17.5°C sıcaklıktaki Genefik Maden Suyu, 18.5°C sıcaklıktaki Kumbariş Sorş Maden Suyu ile Kumbariş Boztepe Maden Suyu, hemen hemen aynı özelliklere sahip şifalı sulardır. Sodalı soğuk maden suları grubu kapsamında, sülfat ve karbondioksit de içerirler. Mide, bağırsak, karaciğer, safra kesesi rahatsızlıklarına, beslenme bozukluklarına, kalpdamar ve solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedirler.

Acısu İçmesi: Merkez ilçe yakınlarındadır. Bol karbondioksit içeren bir sudur. Kalpdamar ve solunum yolları hastalıklarında etkilidir.

Hogu Maden Suyu: Elazığ’a 14 kilometre uzaklıktadır. 17°C sıcaklıkta, tuzlusodalı bir sudur. Karbondioksit de içerir. Kalpdamar, romatizma ve solunum yollan hastalıklarına, sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.

İçmeköy Müshil Suyu: Merkez ilçeye bağlı İçme kö. yündedir. Tuzlu soğuk sular kapsamında incelenen suyu birçok hastalığa yararlıdır. Müshil etkisi göstermesi nedeniyle de kabızlığa iyi gelir.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde bulunan Sivrice Maden Suyu, sindirim sistemine ait çok sayıda hastalığın şifa kaynağıdır.

Palu ilçesi ise, Buban Hame Kaplıcası’yla ünlüdür. Kaplıca, ilçenin Bozçanak köyündedir. 26°C sıcaklıktaki suyu; romatizma, siyatik ve çocuk felci için tavsiye edilmektedir. Sülfat da içeren bu sodalı su, ayrıca sindirim sistemi rahatsızlıklarına, kalpdamar, karaciğer, safra kesesi hastalıklarına ve beslenme bozukluklarına yararlıdır.

Çelebi Suyu: Palu ilçesindeki bir diğer şifalı su kaynağıdır. ‘Çelebi Şorik Maden Suyu’ diye de anılır. Soda ve karbondioksit içermesi, sindirim sistemi hastalıklarına, kalpdamar hastalıklarına ve solunum yolları rahatsızlıklarına iyi. gelmektedir.

Elazığ’ın Karakocan ilçesindeki Kolan Ilıcası ise, ilin en önemli şifalı su kaynağıdır, ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıktaki Yoğunağaç köyünde, Peri Suyunun kenarındadır. ‘Yoğunağaç İlıcası’ diye de bilinir.

Bikarbonat, kalsiyum, fosfat, sodyum, magnezyum, bromür, arsenik ve karbondioksit içeren bu hipertermal ve. hipotonik su, romatizma ve astım hastalıklarının, damar tıkanıklığının bire bir devasıdır. Sindirim sistemi rahatsızlıkları, karaciğer ve safra kesesi hastalıkları üzerinde de etkilidir.

Sosyal tesisler açısından henüz yeterli düzeyde bulunmayan ılıcanın, 26 yataklı küçük bir oteli bulunmaktadır.

Elazığ ilindeki zengin maden suyu kaynaklarından şifa umanlar, konaklama ihtiyaçlarını il merkezinde rahatlıkla karşılayabilir ve Elazığ Turizm Danışma Bürosu’ndan her türlü sorularına yanıt alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler