İkbal Termal Tesisleri

İkbal Termal Tesisleri, Afyon’dan gelip geçen herkesin tanıdığı İkbal, kente 9 kilometre mesafede, Afyon-lzmir ve Kütahya yol ayrımında yeni bir termal tesisi faaliyete geçirmiştir.
ikbal Termal Tesisleri’nde kaplıca suyunun sıcaklığı 42°C’dir. Su; klorür, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve alüminyum iyonlarını içermekte ve içinde hiçbir toksit madde bulunmamaktadır. Tesisin, Spor Travmatoloji ve Rehabilitasyon Merkezi (SPORTREM)’de; Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi uzmanlarının denetiminde cilt bakımı için yosun maskeleri, diyet için kişiye özel beslenme programları, vücudu rahatlatmak ve yumuşatma için bitki, süt, papatya ve kekik banyoları, güzellik ve deri hastalıklarına yönelik çamur banyoları uygulanmakta, bunun yanı sıra ağrıları giderici, sakinleştirici ve vücudun forma girmesini sağlayıcı masajlar, kireçlenmeler, eklem hastalıkları, kas romatizmaları, bel-boyun fıtık ve ağrıları, migren ve baş ağrıları, her türlü eklem ameliyatları sonrası rehabilitasyon, özellikle artroskopi ve total diz ve kalça protezleri sonrası rehabilitasyonu, eklem sertlikleri ve hareket kısıtlıklarının tedavisi yapılmaktadır. Ancak, İkbal Termal Tesisleri’ne şevkli hasta kabul edilmemektedir.
Beş yıldızlı İkbal Termal Otel ise; 286 odada 604 yatak kapasitesine sahiptir. Bunların bir kısmını özel suit odalar oluşturmakta, otel bünyesinde ayrıca engelli hastalar için düzenlenmiş odalar da bulunmaktadır. Odalarda 24 saat sıcak su vardır ve müşteriler açık ve kapalı yüzme havuzlarından yararlandıkları gibi, otelin diğer bütün sosyal ve sportif imkânlarından sınırsız şekilde istifade etmektedirler.
Bu arada, normal bir otel olmasına rağmen, il dahilindeki kaplıcalara gitmek isteyen müşterilerine ücretsiz ulaşım imkânları sunan iki yıldızlı Pamukkale Otel ve Dinlenme Tesisleri (Afyon PlazaVdan da kısaca söz etmek gerekir; Afyon-lzmir karayolunun 10’uncu kilometresinde yer alan bu tesisin 44 odasında 104 yatak kapasitesi mevcut olup, ayrıca 12 suit odası bulunmaktadır.

Oruçoğlu Termal Tesisleri

Oruçoğlu Termal Tesisleri: Afyon’un kuzeybatısında, Kütahya karayolu üzerinde, kente 14 kilometre uzaklıkta bulunan tesis, hem Türkiye’nin, hem de Afyon’un en önemli termal merkezleri arasında yer almaktadır. Afyon’daki termal su
mucizesidir denilebilir.
Başlangıçta, aynı yörede bulunan Ömerli ve Geçek kap-lıcalarının jeotermal kaynaklarından yararlanmak suretiyle faaliyete geçirilen tesiste, Mayıs 1990 ayında 320 metre derinlikte açılan sondaj kuyusundan 49.5°C sıcaklıkta su elde edilmiştir. İkinci sondaj kuyusundan 41°C sıcaklıkta, serbest karbondioksit ve magnezyum içeren bir su çıkarılmıştır. Üçüncü kuyudan çıkan su ise ‘Soğuksu’ diye tanımlanmakta ve içme olarak kullanılmaktadır. Kimyasal yapısında; sodyum bikarbonat, sodyum klorür, bromür ve florür bulunan termal suyun litresinde 2.7 gram mineral ve serbest hidrojen gazı tespit edilmiştir. Kaynakların toplam debisi 90 İt/sn.dir.
Termal suyun; ağrılı romatizmal hastalıklar, lumbago, siyatik, bel fıtığı, nevrit, kireçlenme ve ameliyat sonrası yaralarının çabuk iyileşmesi istenilen hallerinde, spastik beyin özürlü cerebral paralizin tedavisinde, ayrıca sedef ve deri hastalıklarında, mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıklarında, böbrek, idrar yolları ve bazı kadın hastalıklarında bünyesel zayıflıkların giderilmesinde, hemipleji sekellerinin rehabilitasyonunda etkili olduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan başka; erkeklerde cinsel dinamizm problemleriyle, stres ve strese bağlı rahatsızlıkların tedavisinde yararlı olduğu, biyolojik hücre yıpranmalarını ve yaşlanmayı yavaşlatıcı özellikleri bulunduğu gözlenmiştir.
Oruçoğlu Termal Tesisleri’ni başlıca üç bölümde incelemek mümkündür:
1. Afrodit Termal Kür Merkezi: Bu merkezde, hidrotera-pist ve güzellik uzmanlarının denetiminde, termal suyun olumlu etkisi birtakım uygulamalarla tedaviye yönlendirilmekte, kişinin önerilen süre sonunda sağlam ve sağlıklı bir yapıya kavuşması sağlanmaktadır. Örneğin;
a) Çamur terapi ünitesinde; Afyon’un dünyaca ünlü çamuru, romatizma, siyatik, kireçlenme, bel ve eklem ağrılarına karşı kullanılmaktadır.
b) Aromaterapi ünitesinde; ülkenin dört bir köşesinden özel olarak toplanmış yirmi çeşit doğal bitki ve özsularından, stres giderici, migren ve ağrı kesici, şeker düşürücü ve tansiyon ayarlayın olarak yararlanılmaktadır.
c) Köpük terapi ünitesinde; su köpüğü kabarcıklarının cilt üzerinde patlatılması sonucu periferik sinirleri uyararak sakinleştirici bir etki ve bedensel gevşeme sağlanmakta, bu durum uykusuzluk, stres, hipertansiyon ve menapozun olumsuz etkilerinin giderilmesinde çok yararlı olmaktadır.
d) Masaj ünitesinde; tedavi amaçlı lokal ve total masaj, yüz ve boyun masajı, uyluk ve bacaklardaki fazla yağların eritilmesine yönelik antisellülit masajı vs. uygulanmak suretiyle, derinin elastikiyetini ve aktivitesini çoğaltmak, sindirimi hızlandırmak, sellülitler üzerinde kısa sürede gözle fark edilecek düzeyde olumlu sonuçlar almak mümkün olmaktadır.
e) Cilt ve kırışıklık bakım ünitesinde; termal suyun cilt üzerine yaptığı etki sonucunda yüzeysel ölü tabaka uzmanlar tarafından kaldırılmakta, gözenekler açılmakta, sivilce ve lekeler için daha tesirli yöntemler tatbik edilmektedir. Ayrıca; derin kırışıklıkların oluştuğu ciltlere uygulanan ampul tedavisinde, ölü hücreler yenilenmekte ve cilt gerginleştirilip dinçlik kazandırılmaktadır.
f) Saç bakım ünitesinde; doğal bitki özü, vitamin ve güçlendirici bileşimler kullanılarak saç kökleri canlandırılmaktadır.
g) Mask ünitesinde; doğal yosun ve bal kullanılarak cilt yumuşatılmakta, yosun maskesinin cildin derinliklerine kadar işleyerek yüzün kanla beslenmesi ve canlılık kazanması
sağlanmaktadır.
h) Zayıflama ünitesinde; kasların ısıtılması yoluyla yoğun ter akımı sağlanmakta, ayrıca zayıflatıcı etkilere sahip bitkisel karışımlarla, kişinin bedenindeki yağlı bölgelerde belirli sürede incelme elde edilmektedir.
2. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi: Bu merkezde, yine uzman doktor ve fizyoterapistlerin denetiminde, ro-matizmal, nörolojik, ortopedik ve spastik sorunların, sinir zedelenmelerinin, kireçlenmelerin ve benzeri hastalıkların tedavisine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Örneğin;
a) Hot and cold pack; lokal olarak çekilen ağrının azaltılması, yumuşatılması ve eklem hareket kabiliyetinin arttırılmasında etkilidir. Kronik burkulma, yaralanma, kırık ve romatizma! hastalıklarda kullanılmaktadır.

b) Ultrason; termal ve mikromasaj etkiye sahip yaralar’ da doku iyileşmesi, ezilme, burkulma, bağ yırtıkları, kırık-çıkık sekelleri ve kan dolaşım bozukluklarında yararlı olmaktadır.

c) Tens; akut veya kronik ağrıların tedavisinde kullanıl1 maktadır. Yaygın adale ağrılarında, siyatiğe dayalı ağrılarda etkilidir.

d) Kısa dalga diatermi; metabolizmayı düzenleyerek dolanımı arttırmakta, ter bezlerini uyararak adaleleri gevşetmekte ve tansiyonu düşürmektedir. Ağrıların giderilmesinde, dolaşım bozukluklarında, bakteriyel enfeksiyonlarda, trav-matik ve iltihabi durumlarda etkili olmaktadır.

e) Enfraruj; duyu sinirleri üzerinde etkilidir. Dolaşımı arttırmakta, kasları gevşetmekte, ağrıyı azaltmaktadır. Terlemeyle zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayan bu uygulama, romatoid artrit, sinüzit, bronşit, ezilme, burkulma ve kırıklarda kullanılmaktadır.
f) Lazerr kan dolaşımını hızlandırarak metabolizmayı uyarmaktadır. Ülser, yanık, kırık, spor yaralanmaları, spazm ve kronik ağrılarda etkilidir.
g) lnterferansiyel akım; bel ağrısında, kas sertliğinde, ağrı giderilmesinde, dolaşımın arttırılmasında, yeni oluşan yaraların iyileştirilmesinde uygulanan bir elektroterapi yöntemi olarak çok etkilidir.
h) Whirlpool; dolaşım bozukluklarında, kırıklarda alçılanma sonrası meydana gelen sertliklerin giderilmesinde, kemik ve eklem yaralanmalarında, yanık veya yaralanma sonucu oluşan sert dokularda, şiş ve sert eklemli artritlerde kullanılmaktadır.
ı) Ultraviyole; derinin kanlanmasını sağlayarak bakterileri yok etmekte ve enfeksiyona karşı direnci arttırmaktadır. Tonik etkisi sonucu iştahın açılmasında, uykunun düzenlenerek gerginliğin azaltılmasında yararlı olmaktadır.
i) Ayrıca; traksiyon, parafin banyosu, diadinamik akım,baker (MZB), akupunktur ve bioenerji, böbrek taşı kırma ve benzeri ünitelerde, kendi konularıyla ilgili en son teknolojinin kullanılması suretiyle hizmet verilmektedir.
Tesise, Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur ve özel sigortalı olanlar da sevk yaptırabilmektedirler.
3. Club Akronium: Bu özel bölüm, başta tesisin konaklama kısmı olmak üzere, akla gelebilecek her türlü sosyal ve sportif aktivitenin yer aldığı bir bölümdür. Açık ve kapalı yüzme havuzlarında kullanılan termal su özel olarak arıtılmış ve dezenfekte edilmiştir. Türk hamamında ve tüm odalarda kullanılan suyun sıcaklığı 30-33uC’dir.
Termal Resort Oruçoğlu, 306 odada 624 yatakla hizmet veren, dört yıldızlı büyük ve modern bir tesistir. Kütahya yolunun 14’üncü kilometresinde, İnaz köyü hudutları içinde yer almaktadır. Termal suyun otelin her yerinde kullanıldığı tesiste hiçbir şey unutulmamış olup, günlük yararlanmak isteyenlere Afyon kent merkezinden her saat başı ücretsiz servis kaldırılmaktadır.
Şehir merkezinde yer alan iki yıldızlı Oruçoğlu Otel de aynı gruba dahil bir oteldir. 44 odada 112 yatak kapasitesine sahip otelin ayrıca 13 suit odası bulunmakta, otel müşterileri için Otelde kalanlar için, Oruçoğlu Termal Tesisleri’ne düzenli seferler yapılmaktadır.

Asya Kızılcahamam Termal Tatil Köyü

Asya Kızılcahamam Termal Tatil Köyü: Ankara’nın kaplıcalarıyla ünlü ilçesi Kızılcahamam’da yeni devreye giren bir tesistir. İstanbul Üniversitesi Tıbbi Ekoloji ve HidroKlimatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nca verilen ve onaylanan bir raporla kurulan tatil köyünde; küvette kaplıca suyu kürleri, havuzlarda grup terapileri ve tek kişilik çamur banyosu tedavileri uygulanmaktadır. Kaplıca suyu; uzmanlarca tespit edilen 24 ayrı rahatsızlığı tedavi edici özelliğe sahiptir. Özellikle; romatizma, egzama, kırıkçıkık sekelleri, kadın hastalıkları, dolaşım yolları ve çocuk hastalıklarına iyi gelmektedir.

Devre mülk tarzında kiraya verilen tesis, bedenimizde ve ruhumuzda biriken olumsuz etkilerden kurtulmak için tıbbi tedavi ve rahatlamanın yanı sıra, dinlence ve sportif gereksinimleri gidermek amacıyla kurulmuştur.

Patalya Thermal Resort

Patalya Thermal Resort, Soğuksu Milli Parkımın içinde bulunan, parkın doğasından kaynaklanan sağlıklı bir ortamda ve yine aynı doğadan fışkıran sıcak suyun şifalı etkisinden yararlanılmasını amaçlayan termal bir tesistir. Dört yıldızlı otel; orman manzaralı, kuş cıvıltılı 156 odada 312 yatakla hizmet vermektedir. Ayrıca 4 suit odası vardır.

Patalya Thermal Resort’un Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde; açık ve kapalı termal havuzlar, bitki banyoları, masaj üniteleri ile, müşterilerinin kendilerini zinde ve sağlıklı hissetmelerini sağlayacak diğer sosyal ve sportif olanaklar en geniş şekilde sunulmaktadır. Bulunduğu yer itibariyle, otel civarında kısa ya da uzun doğa yürüyüşleri yapmak da mümkündür.

Hotel Abı Hayat

Hotel Abı Hayat: Kızılcahamam’ın içindedir. Termal otel, Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı modern kaplıca ve fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi olarak hizmet vermektedir. Otelde; tedavi uzmanları, pratisyen doktor ve teknik servis personeli bulunmaktadır.

Geçmişi Roma lmparatorluğu’nun debdebeli zamanlarına kadar uzanan Kızılcahamam termal suları, yer aldığı çam ve oksijen dokusu içinde, tarihte birçok ünlü kişiye şifa kaynağı olmuştur. Hotel Abı Hayat, işte bu mucizevi suyu müşterilerine sunmaya çalışan bir tesistir.

Kaynağından çıktığı anda 73°C olan kaplıca suyu sıcaklığı, içine başka bir su katmadan, son sistem bir teknolojiyle 40°C’ye düşürülerek, tamamen doğal bir  şekilde istifadeye hazır hale getirilmektedir. Bu su; romatizmal hastalıkların (romatoid artrit, osteorartrit, spondiloartrit) kronik dönemleri yumuşak doku hastalıkları, nörolojik hastalıklar (felç sekelleri, periferik sinir sistemi rahatsızlıkları, zona, nevrit, nevralji), ortopedik rahatsızlıklar (ameliyat sonrasında ve kırık sekellerinin rehabilitasyonunda), spor sakatlanmaları, bağ yırtılmaları ve menüsküs ameliyatı rehabilitasyonunda, protez rehabilitasyonunda, inhalasyon yoluyla üst solunum yollarının kronik ve allerjik rahatsızlıkları, deri hastalıkları (sedef, kronik irriton dermatit, egzamatöz hastalıklar), her türlü jinekolojik rahatsızlıklar, iltihaplı kadın hastalıkları, strese bağlı rahatsızlıklar, dejeneratif romatizmal hastalıklar (bel fıtığı ve kireçlenme), ruhsal hastalıklar ve aşırı sinirlilik hallerinde, tedavi edici özellikleriyle çok yararlı olmaktadır.

Otelde; fizik tedavi ünitelerinin yanı sıra, açık ve kapalı termal havuz, Türk ve Fin hamamları, özel banyolar, güzellik salonları ve diğer sosyal ve sportif amaçlı üniteler yer almaktadır. Dört yıldızlı Hotel Abı Hayat; 93 odada 203 yatakla hizmet vermekte ve çam ve oksijen deposu Soğuksu Milli Parkı’na yürüyerek 8 dakika çekmektedir.

Hotel MaBiche Thalassotherapy Merkezi

Hotel MaBiche Thalassotherapy Merkezi: Kemer ilçesinin Göynük beldesinde bulunan MaBiche Hotel bünyesindeki bu tedavi merkezinden söz etmeden geçmek doğru olmaz. Türkiye’de ancak bir iki yerde uygulanan bu tedavi, dinlence ve tatil olanaklarının yanı sıra sağlığa yönelik çalışmaların da yapılmasına olanak vermektedir.

Ongun Termal Sağlık Tesisleri

Ongun Termal Sağlık Tesisleri, Kuyucak ilçesinin 7 kilometre güneyinde, şifalı çamur, doğal buhar ve kükürtlü sıcak su banyolarıyla hizmet veren bir tesistir. Burada sunulan şifalı su; siyatik, romatizma, lumbago, kireçlenme, sinir ve felç halleri başta olmak üzere, cilt hastalıklarına, özellikle sedef hastalığına yararı olmaktadır. Ongun Termal Sağlık Tesisleri, son zamanlarda yapılan ve modern anlamda şifa dağıtan bir tesis hüviyetinde olması bakımından önem taşımaktadır.

Aydın-Çine yolu üzerinde bulunan Madran Dağı, sadece şifalı sularıyla değil, aynı zamanda ünlü bir mesire yeri olması bakımından da dikkati çeken bir yerdir. Bozdoğan ilçe hudutları içinde yer alan bu alanda, piknik için kurulmuş ocak ve masalarla geniş bir otopark mevcuttur. Yörede kaynayan doğal sular, şişelenmek suretiyle yurt çapında pazarlanmakta ve üstün niteliklerinden herkesin yararlanması sağlanmaktadır.

NaturMed Doğal Tedavi ve Kaplıca Merkezi

NaturMed Doğal Tedavi ve Kaplıca Merkezi: Kuşadası’na 18 kilomere uzaklıkta, Davutlar beldesindedir. Türkiye’de litresinde 5 gram total mineralizasyon bulunan ve 12 çeşit mineral içeren suya sahip tek kaplıcadır.

Romatizmal hastalıklar, kireçlenmeler, kas hastalıkları, sedef, egzema, akne gibi cilt hastalıkları, damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kronik idrar yollan hastalıkları gibi hastalıkların yanı sıra, diyabet, gut ve göz hastalıklarının da destek tedavilerinin yapıldığı merkezde; ayrıca tıbbi masaj, infraruj, tıbbi sauna, manyetik alan, akupunktur, ozon ve kolon tedavileri gibi uygulamalar da yapılmaktadır.

NaturMed Doğal Tedavi ve Kaplıca Merkezi; sürekli termal sulu 20 odada 45 yatak kapasitesiyle hizmet veren, bu arada zayıflama ve güzellik üniteleri, açık ve kapalı termal havuzları, egzersiz banyosu, yüzme havuzu, yürüyüş ve diyet programlarına da sahip komple bir tesistir.

Balpaş Turistik Termal Tesisleri

Balpaş Turistik Termal Tesisleri: Pamukçu beldesindeki diğer kaplıcadır. Belediye’ye ait olan Bengü Kaplıcası’na 2 kilometre uzaklıkta, Balıkesir-lzmir karayolunun kenarmdadır. Belediye tarafından açılan iki yeni sondaj kuyusunda 67°C sıcaklıkta termal suyun bulunmasıyla birlikte, bu suların değerlendirilmesi cihetine gidilmiş ve üzerine son derece modern bir kaplıca tesisi inşa edilmiştir.

Balpaş Turistik Tesisleri’ndeki termal su; açık ve kapalı tedavi havuzlarında, özel banyolarda, banyo ve içme kürleri şeklinde değerlendirilmektedir. Tesiste; Fizik Tedavi Ünitesi, sualtı masajı, buhar banyosu, basınçlı duş, egzersiz salonları ve çamur banyosu uygulamalarının yapıldığı birimler mevcuttur. Ayrıca, yüzme havuzları, Türk hamamı ve kondisyon odaları da bulunmaktadır.

Kaplıcanın şifalı suyu; hipertermal, sodyum sülfatlı ve klorürlü bir su olup, romatizmalhastalıklar, ortopedik ameliyat sonrası sekellerin giderilmesi, üst solunum yolları hastalıkları, metabolik hastalıklar, mide ve bağırsak sistemiyle ilgili fonksiyonel ve salgı bozuklukları, karaciğer ve safra kesesi yetersizlikleri ile safra taşlarının tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Hotel Kuğu Termal Kaplıca

Hotel Kuğu Termal Kaplıca, Edremit yöresinin şifalı su kaynaklarından yararlanarak sağlık hizmeti sunmak üzere faaliyete geçirilen Hotel Kuğu; konaklamanın yanı sıra müşterilere termal hizmet veren bir tesistir. Şifalı suyun sıcaklığı 45°C’dir. İki adet olimpik boyutlarda açık yüzme havuzu, bir adet kapalı tedavi havuzu, şok havuzu ve özel aile kabinlerinin bulunduğu tesiste 70 odada 150 yatak kapasitesi mevcuttur.

Kategoriler