OSMANİYE İLİ ŞİFALI SULARI VE KAPLICALARI

Adana’dan ayrıldıktan sonra, Çukurova yöresinin şifalı su kaynaklarının bir kısmını bünyesine dahil eden Osmaniye ilinde, çok sayıda kaplıca ve içme bulunur. Bu sular ilin hemen hemen her köşesine yayılmış durumdadır.

Kokar Kaplıcası, Avluk Kaplıcası ve Anavarza İçmesi, Kadirli ilçesindedir. Kokar Kaplıcası, şifalı suyuyla yöre halkının ilgisini çeken önemli termal merkezlerimizden biridir.

Avluk Kaplıcası ise, ilçeye bağlı Avluk beldesindedir.

Ayran Menba Suyu: Bahçe ilçesinin sınırları içinden kaynayan doğal bir kaynak suyudur. Debisi yüksek olan bu su, 1954 yılından beri ilçede içme suyu olarak kullanılmaktadır.

Ilıca İçmesi: Eski adı ‘Haruniye’ olan Düziçi ilçesinin Ilıca köyündedir. Ancak ilçenin en önemli şifa kaynağı Haruniye Kaplıcası’dır.

Haruniye Kaplıcası; Düziçi’ne15 kilometreuzaklıkta, Düldül Dağı eteklerinde yer alan Kuşçu köyü sınırları içinde, Ceyhan Nehri kıyısındadır. ‘Düziçi Kaplıcaları’ diye de anılır. Denizden620 metreyükseklikte olan bu yöre, doğal bir güzelliğe sahiptir.

Abbasi hükümdarlarından Harun Reşit tarafından ilk kez hizmete açılan kaplıcalar, ilin olduğu kadar ülkenin de en önemli şifa kaynaklarından biridir. Kalsiyum bikarbonatlı sular grubunda incelenen suyu, bikarbonat, kalsiyum, magnezyum, sülfür ve karbondioksit içerir. Temperatürü 32.50C, pH değeri 6.16, radyoaktivitesi 3.53 emandır.

Haruniye Kaplıcası’ndaki su, litrede2.5 gramkadar to-tal mineralizasyon içeren ılık bir maden suyudur. Egemen olan anyon bikarbonat, katyon ise kalsiyumdur. Bu duruma göre, kalsiyum bikarbonatlı ve karbondioksitli bir sudur. İçeriğinde kükürt de bulunmaktadır. Kaplıcanın suyu, dış uygulamalar tarzında kullanıldığında, genellikle romatizmal hastalıkların ağrılı sendromlarında ve bu arada özellikle artrozik kontraktürler gösteren yumuşak doku sendromlarında endi-kasyon kazanır. Ayrıca, batın’ın ağrılı hastalıklarında tıbbi tedavi süreci sonrasında kullanılabilir. Yine bu arada, bazı ko-lik ve jinekolojik sendromlarda etkilidir.

 

İçme şeklinde kullanıldığında, metabolizma hastalıklarında değerlendirilebilir. Bunların başında şeker hastalığı gelir. Fransa’daki bu tür maden sulan, adeta uzmanlaşmış ve birer diyabet merkezi haline dönüştürülmüştür.

Toprak kalevili ve gazlı maden sularından, karaciğer, safra kesesi ve safra drenajı bakımından gayet olumlu sonuçlar alınır. Bu arada mide üzerinde de etkisi görülür. Sindirimi kolaylaştırır, karaciğerin bozulmuş olan fonksiyon testlerini düzeltir. Ayrıca pankreas iç salgısını yatıştırarak glisemiyi düşürür. Kür sırasında verilen dozlar arttırıldığı veya hastanın akut devreden henüz kurtulamadığı hallerde, klinik bulguların kötüleştiğinin işaretçisi olan termal krizler görülebilir. Hasta, bulantıdan, baş ağrılarından, suya tahammül edememekten, mide ve karın ağrılarından şikâyet eder. Bu gibi hallerde içme kürlerinin derhal durdurulması gerekir.

Banyo tedavisi; romatizma, nevralji ve nevrit gibi çeşitli sinirleri ilgilendiren ani, şiddetli ve genellikle kısa süreli ağrı nöbetleri tarzında seyreden hastalıklarda, cilt ve kadın hastalıklarında yararlıdır.

Kaplıcada; tedavi havuzları ile çok sayıda sıra banyo yer almaktadır. Sosyal tesisleri ve yeterli konaklama olanakları olsa da, Haruniye Kaplıcalan’nın karşılaştığı en büyük sorun, yapımı devam eden Berke Barajı’nm su tutma alanı içinde bulunması ve baraj bittiğinde artık kullanılamayacak olmasıdır.

Osmaniye ilinde, Yeşilova Kaplıcası gibi yöre halkı tarafından çok tutulan şifalı su kaynaklarından başka, Merkez ilçe sınırları içinde olup ünü bütün Çukurova’ya yayılmış bulunan Gebeli İçmesi’nden de özellikle söz etmek gerekir.

Gebeli İçmesi, il merkezinin7 kilometregüneyinde, Gebeli köyündedir. Kalsiyum bikarbonatlı sular grubuna dahil olan suyu, bikarbonat, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksit içerir. Temperatürü19°C, radyoaktivitesi 0.89 eman ve pH değeri 6.16 olan suyun şifa özellikleri hemen hemen Haruniye Kaplıcası’na benzer.

Gebeli lçmesi’ndeki tedavi tesisleri, içme çeşmelerinden ibarettir. Sosyal tesis sıkıntısı çekilen yörede, konaklamada da sorun yaşanır. Hastalar baraka türü evlerde ve çadırlarda kalırlar.

Osmaniye’deki kaplıca ve içmelerden yararlanmak isteyenler, özellikle ulaşım ve konaklama olanaklarını öğrenmeyi arzu edenler, Osmaniye Turizm Danışma Bürosu’na başvurabilirler.

 

Comments
  • Ünal Ünver dedi ki:

    ( Haruniye Kaplıcalan’nın karşılaştığı en büyük sorun, yapımı devam eden Berke Barajı’nm su tutma alanı içinde bulunması ve baraj bittiğinde artık kullanılamayacak olmasıdır. ) Sayın yetkili bu bilgi yanlış Haruniye kaplıcaları tesisleri belediyeye aittir. özel bir işletmeci tarafından işletiyor. 320 yataklı tesisi vardır. Bu yazı ile müşteri kaybına neden oluyorsunuz. LÜTFEN Osmaniye valiliğnden veya Düziçi belediyesinden bilgi alın yazıyı düzeltin. Saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler