Soğuk Çermiği

Soğuk Çermik, Sivas il merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Suyunun sıcaklığı diğer kaplıcalara oranla daha düşük olduğundan dolayı halk buraya ‘Soğuk Çermik’ adını vermiştir. Aynı zamanda mesire yeri olarak da değerlendirilmekedir.

Bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu ve karbondioksitli olan suyunun temperatürü 28°C, pH değeri 6.3, radyoaktivitesi 0.57 emandır. Sıcaklığı düşük olan bir sudur. Bileşimi, Sıcak Çermik’in özellikleriyle benzerlik gösterir. Total mineralizasyonu litrede 2 gramdır. Dış uygulamalarda, biraz ısıtıldığı takdirde sedatif ve periferik vazodilatatör bir etki gösterir. İçme kürlerinde, mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi fonksiyonları üzerinde yatıştırıcı etkisi görülür. Banyo uygulaması, romatizmal hastalıklarda, bünyesel ve sinirsel hastalıkların tedavisinde yararlıdır.

İki adet genel havuzun bulunduğu kaplıcada, toplam yatak sayısı 200’ü geçmediğinden dolayı konaklamada yetersiz kalınmaktadır. Ziyaretçiler, Sivas kent merkezindeki otellerde rahatlıkla kalabilirler.

Buna da bakın:  Çermik Suyu
Comments are closed.