Alangüllü Kaplıcası

Alangüllü Kaplıcası, Germencik ilçesine 12 kilometre uzaklıktaki Bozköy köyü hudutları içindedir. Köye 2 kilometre mesafedeki Hıdırbeyli kasabasına daha yakındır. Kükürtlü Kaynağı ve Çelikli Kaynağı adıyla anılan iki kaynağı vardır. Asıl kaynak Kükürtlü Kaynağı’dır. Sular, eski hamamın 67 metre gerisinden kaynamakta ve bir kanal yardımıyla kaplıcaya aktarılmaktadır. Debisi saniyede 1 litredir.

Sodyum bikarbonatlıklorürlü sular kapsamına dahil edilen suyun içeriğinde ayrıca hidrojen sülfür ve karbondioksit bulunur. Çelikli kaynağın temperatürü 53°C, radyoaktivitesi 2.34 eman, pH değeri 6.68’dir. Kükürtlü kaynağın ise. temperatürü 62°C, radyoaktivitesi 0.22 eman, pH değeri 6.42’dir.

Banyo tedavisi; romatizma, nevralji, nevrit ve kadın hastalıkları için tavsiye edilir. İçme tedavisi ise; ısıtılarak içilmesi kaydıyla hipostenik midelere, karaciğer ve safra yolları hastalıklarına iyi gelir.

Kaplıcanın her iki kaynağındaki suların bileşimi kimyasal yönden aşağı yukarı aynı özelliklere sahiptir. Litresinde total olarak 5 grama yakın mineral taşımaktadır. Bu tuzların çoğunluğunu sodyum klorür ve sodyum bikarbonat teşkil ettiğinden, tuzlu, bikarbonatlı, alkalik maden suları grubuna girer. Bileşimlerinde bol miktarda kükürt ve yine oldukça yüksek değerde serbest karbondioksit içermeleri, bu suları hem kükürtlü maden suları, hem de karbogazöz maden suları sınıflarına da sokar. Her iki kaynağın sıcaklığı 50°C’nin üzerindedir. Banyo uygulaması sırasında, yukarıda söz konusu edilen değişik sınıf suların etkilerini ayrı ayrı görmek mümkün olur. Bir taraftan karbondioksit gazı vazodilatatör etki yaparken, diğer taraftan sülfürün varlığı antienfeksiyöz tesiri gösterecektir. Aynı şekilde, kronik iltihaplar üzerindeki etkisine, suların taşıdıkları tuzlar nedeniyle kazanılan rezolütif özellik de katılacaktır. Oldukça yüksek sıcaklıkları, suyun sedatif etkisini ortaya çıkaracaktır. Ancak, debisinin fazla yüksek olmaması dikkate alındığında, endikasyon tesirinin de pek fazla olmayacağı görülmektedir.

Kaplıcanın tedavi kısmında, bir havuzla özel banyolar bulunmaktadır. Konaklama için; 72 yatak kapasiteli Özel İdare Oteli ile 36 yatak kapasiteli Termos Otelimden yararlanılabilir. Kaplıca alanında, ayrıca 60 kadar baraka tipi evle diğer sosyal tesisler yer almaktadır.

Comments are closed.