Yenice Kaplıcası

Buldan’ın en önemli şifalı su kaynağı ise, Yenice Kaplıcası’dır. İlçeye 16 kilometre uzaklıkta, Yenice köyü sınırlan içindedir. ‘Yenice Suyu’ ya da daha yaygın ismiyle ‘Çizmeli Hamamı’ diye de anılır. Kaplıca alanının deniz seviyesinden yüksekliği 120 metredir.

Kaplıca yakınında Roma döneminden kalma eski Tripolis kenti yıkıntıları bulunmaktadır. Bazı araştırmacılar, hamamın Romalılarca işletildiğine dair not düşmüşlerdir. Ancak bu konuda somut kanıtlara henüz ulaşılamamıştır. Kaplıcanın iki kaynağı vardır:

a) Hamam kaynağı= Bikarbonatlı, kalsiyum ve sodyum sülfatlıdır. Litrede 818.4 miligram karbondioksit içerir. Temperatürü 41.5°C, radyoaktivitesi 0.17 emandır.

b) Açık kaynak= Bikarbonatlı, sodyum, kalsiyum sülfatlı ve karbondioksitlidir. (572 mg/lt.) Temperatürü 56°C, radyoaktivitesi 1.49 eman, pH değeri 6.4’tür.

Banyo tedavisi; romatizma, nevralji, nevrit, kadın hastalıkları, kalp hastalıkları ve damar sertliği için önerilir. İçme tedavisi ise; karaciğer, safra yolları ve bağırsak hastalıkları için tavsiyeye şayandır. İçimi çok hoş bir sudur.

Bu sular, mineral bakımından zengin sulardır. Acı bikarbonatlı, alkali ve toprak alkali maden suları grubundandır. Bileşimlerinde yaklaşık olarak 1 gram serbest karbondioksit bulunmaktadır. Bu tür sular içme kürleri şeklinde kullanıldıklarında, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsakların salgı sistemleri ve böbrekler üzerinde olumlu etki yaparlar. Sıcaklıklarının 4050°C arasında olması nedeniyle, dış uygumalarda özellikle sedatif etkisinden yararlanılır. Bir taraftan lokomotör sistemin ağrılı hastalıklarında, diğer taraftan, karbondioksitin verdiği vazodilatatör özelliği ile de, damar sertliğine bağlı dolaşım sistemi yetersizliği sendromlarmda değerlendirilirler.

Kaplıcada, toplam yatak kapasitesi 500 civarında olan değişik konaklama tesisleri bulunmakta, sosyal gereksinimler açısından herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

Kategoriler