Sarıkaya (Terzili) Kaplıcaları

Yozgat il merkezine 80 km uzaklıkta bulunan yozgatın en ünlü kaplıcaları olarak bilinen Sarıkaya (Terzili) Kaplıcaları kadınlar ve erkekler için ayrı termal havuzları, özel kabinleri, 36 adet 120 yataklı apart ve 20 odalı 60 yataklı jakuzili, mini bar, uydu tv, internet bağlantılı modern oteli, restoran, internet cafe, otopark ve kafeteryası ile hizmet vermektedir. Özellikle sosyal tesis bazında ilerlemiş bir kaplıca olarak bilinen Sarıkaya Kaplıcaları yetişmiş uzman ekibi ,hijyeni, özgün yapısı, doğayla iç içe olan yerleşimi ve tedavi kapasitesi bakımından uluslararası standartlarda Türkiye’nin en gelişmiş termal otellerindendir.

Termal su içme ve banyo olarak kullanılmakta olup; romatizmal hastalıklar, nevrit-nevralji, kadın hastalıkları, deri hastalıkları, dolaşım ve kalp hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, metabolizma bozukluklarına olumlu etkisi olduğu görülmüştür.

Bikarbonatlı, klorürlü, kalsiyumlu, sodyumlu , demirli termal sular sınıfında olan bu suyun pH değeri 6.4 – 6.8 civarında ve suyun sıcaklığı 44-47 ºC’dir.

Kategoriler