Reşadiye Kaplıcası

Tokat ili Reşadiye ilçesinin 1 kilometre batısında kalan Reşadiye Kaplıcası aynı zamanda ‘Çermik’ ya da ‘Reşadiye Ilıcası’ olarak da bilinir. Günlük 7400 kişinin banyo gereneksinimini karşılayabilecek potansiyele sahiptir. Sodyum ve kalsiyum açısından zengin bir sudur. Kaynaktan çıktığı an ki sıcaklığı 48 derece olan bu su, egzersiz ve rehabilitasyon havuzlarındaki sıcaklığı 27-28 derecedir. Banyo tedavisi; romatizma, dolaşım sistemi hastalıkları, kırık ve çıkıkların tedavisi, kireçlenme, eklem ve ortopedik rahatsızlıklar, kadın hastalıkları, sinir ve cilt hastalıkları için önerilir. Ağrılı hastalıklara iyi gelir. Romatizmal ve ortopedik rahatsızlıklarda, ameliyat sonrası rehabilitasyon ve tedavilerde yararlıdır.

 

Bu değerli suyun şifalı özelliklerinden yararlanmak için, banyo uygulamalarının yanı sıra, içme kürleri de tavsiye edilmektedir. Reşadiye İçmeleri’ndeki suyun, değişik solunum ve dolaşım yolları hastalıkları üzerinde olumlu etkileri görülür.

Reşadiye kaplıca ve içmeleri, modern bir komplekstir. Sosyal ve yardımcı tesisleri her türlü ihtiyacı karşılayacak düzeydedir. Termal hizmetin en iyisinin verildiği Reşadiye Kaplıca Sitesi, konaklamak için de uygun bir yerdir. Kaplıca yakınında, eylül ayının son haftasında, iki gün süreyle ‘Altın Koç Festivali’ düzenlenmektedir.

Kategoriler