Köşk Kaplıcası

Köşk Kaplıcası, Konya ili Hüyük ilçesinin en ünlü kaplıcasıdır. İlçeye bağlı Köşk köyündedir. ‘Köşk Hamamı’ diye de bilinir. Köşk Köyü Camii’ne vakıf olsun diye yaptırılmıştır. Orijinal bir Selçuklu hamamıdır.

Kare biçimindeki binanın üzerini bir kubbe örter. Suyun kaynağı binanın içine alınmıştır. Tam ortada, eni 4.40 m., boyu 7.50 m. ve derinliği 1.50 m. olan taş bir havuz bulunur. Havuzun her iki tarafında soyunma kabinleri yer alır. Fazla sular, güneydeki bir delikten boşalır. Dışarı çıktığında iki kademeli bir havuzda toplandıktan sonra bahçeye dağılır.

Hem banyo, hem de içme olarak kullanılan suyun sıcaklığı 36°C, debisi ise 68 It/sn.dir. Bileşiminde kalsiyum sülfat, bikarbonat ve demir bulunması, böbrek taşları üzerinde, ortostatik albüminüride, iltihap ve nefrit sekellerinde onu etkin kılmaktadır. Diüretik etkisi güçlüdür. Nevralji, nevrit, romatizma, çocuk felci, kırık-çıkık sekelleri ve cilt hastalıklarında yararlı bir sudur. İçme kürlerinin, mide, bağırsak, karaciğer ve safra kesesi üzerinde olumlu etkisi görülür.

Köşk Kaplıcası’na ilgi son yıllarda artmıştır. Hamamın yanında bulunan küçük bir motel ihtiyaca kafi gelmemektedir. Üzerinde yatırım yapıldığı takdirde, ülkenin önemli kaplıcalarından biri olmaya adaydır.

Kategoriler