Karahayıt Kaplıcası

Pamukkale’ye 5 kilometre uzaklıkta bulunan bir diğer şifalı su kaynağı da Karahayıt köyündeki kaplıcadır. Madeni az ‘Oligometalik’ ılıca ve içmeler grubunda incelenen suyu üç ayrı kaynaktan çıkmaktadır:

a) Kubbeli Hamam Kaynağı= Kalsiyum bikarbonatlı, sülfatlı ve karbondioksitidir (943.36 mg/lt). Temperatürü 56°C, radyoaktivitesi 14 eman, pH değeri 5.98’dir.

b) Cami Kaynağı= Kalsiyumlu, bikarbonatlı, sülfatlı, magnezyumlu ve karbondioksitlidir. (649.09 mg/lt) Temperatürü 42°C, radyoaktivitesi 1.4 eman, pH değeri 6.26’dır.

c) Kızılleğen Kaynağı= Kalsiyumlu, bikarbonatlı, sülfatlı, magnezyumlu ve karbondioksitlidir (1116.54 mg/lt). Az miktarda florür ve demir de içerir (3.75 mg/lt) Temperatürü 40UC, radyoaktivitesi 1.56 eman, pH değeri 6.02’dir.

Karahayıt Kaplıcası’nın suları, Pamukkale sularıyla benzer özellikler gösterdiğinden, tedavi ettiği hastalıklar da aynıdır. Karahayıt köyünün batı ucunda yer alan ve ‘kırmızı su’ olarak anılan renkli travertenler, fayın derinliklerindeki olivin ve bazaltın içinde bulunan demir, manganez ve daha başka metal oksit minerallerinden oluşmuştur. Pamukkale’deki travertenlerin ve antik kent çevresindeki fazla yapılaşmanın önlenmesi amacıyla tüm termal tesisler bu bölgeye kaydırılmış ve bölgede çok sayıda nitelikli termal oteller ve tatil köyleri kurulmuştur. Köyü oluşturan yüzlerce ev pansiyona dönüştürülmüş bir şekilde müşterilerine termal hizmet vermektedir. Ancak, Pamukkale’de yaşanılan film, burada da tekrarlanmış ve o güzelim kırmızı, yeşil, sarı renkli travertenler yok olmaya yüz tutmuştur. Bugün için çok az miktarda ve çok küçük bir alanda kalan bu renkli sahada, etkili önlemler alınacağı yerde, yerli ve yabancı turistlere deve turları düzenlenmektedir.

Karahayıt sularından yararlanmak suretiyle müşterileri â ne konaklamanın yanı sıra termal hizmet de veren tesislerin en başta geleni, beş yıldızlı Colossae Thermal Hotel’dir. 224 odada 460 yatak kapasitesiyle hizmet veren bu otel, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Termal Kaplıca ve Fizik Tedavi Laboratuvarı’ ruhsatına sahiptir. Termal su kaynaklı çamur havuzları, sağlık kabinleri, masaj, güzellik ve cilt bakım üniteleri, açık ve kapalı termal havuzlar, jakuzzi, Türk hamamı, sauna, sportif ve sosyal aktivite alanları vs. gibi üniteler, beş yıldızlı termal bir otelin kalitesini ortaya koyan diğer özelliklerdir.

Sıraladığımız bu özellikler, aşağıda yer alan termal teislerin hemen hepsinde mevcuttur.

400 yatak kapasitesiyle üç yıldızlı Lycus River Thermal Hotel, 832 yatak kapasitesiyle dört yıldızlı Polat Termal Otel, 614 yatak kapasitesiyle dört yıldızlı Richmond Thermal Hotel, 320 yatak kapasitesiyle dört yıldızlı Richmond Pamukkale Spa, 464 yatak kapasitesiyle Hierapolis Thermal HotelHoliday Village, 320 yatak kapasitesiyle dört yıldızlı Pam Hotel, 432 yatak kapasitesiyle üç yıldızlı Richmond Savanna Hotel, 428 yatak kapasitesiyle dört yıldızlı Ergür Otel ve 152 yatak kapasitesiyle KurTur Hotel, hem konaklamanın, hem de sağlıklı ve yeterli düzeyde termal hizmet almanın mümkün olduğu yerlerdir.

Kategoriler