Efteni Kaplıcası

Efteni Kaplıcası, Düzce- Gölyaka batı yolu üzerinde, Efteni Gölü’nün kenarında, Düzce merkezinin 18 kilometre batısındadır. Değişik sıcaklılarda üç farklı havuzu bulunan Efteni Kaplıcasında konaklama sorunu yoktur yakınlarında bir çok konaklama evi ve pansiyon bulunmaktadır.

Bir rivayete göre; Bizans Kralı bu bölgede yaveri ile birlikte gezerken yanında kızı Eftalya da varmış. Bu gezinti sırasında Ormanın bir bölgesinde duman tüttüğünü gören kral, yaveriyle dumanın tüttüğü yere gider ve suyun buharlaştığını görür. Eftalya rahatsızdır ve bu gölette banyo yapar. Kısa süre sonra Eftalya’nın rahatsızlığı geçer ve bundan sonra burası Eftalya, Efteniya Kaplıcası olarak günümüze kadar gelir. Aynı zamanda kaplıcada şuanda dört yıldızlı bir termal turizm yatırımı vardır.  Yaklaşık olarak saniyede 2 lt. su akan kaplıcanın ortalama sıcaklığı 42 derecedir. Özellikle romatizmal hastalıklara iyi geldiği söylenmektedir.

Suyu, saf sodyum bikarbonatlı sular grubuna girer. Bikarbonat, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve karbondioksit içerir. Temperatürü42°C, radyoaktivitesi 2.42 eman, pH değeri 6.40’dır. Aynı zamanda soğutularak içilebilen bu su 3 gramın biraz üzerinde bulunan total mineralizasyon ve içerdiği magnezyum nedeniyle, karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına da gayet iyi geldiği söylenmektedir.

Kategoriler