Bozöyük Kaplıcası

Muğla ili Yatağan ilçesinin tanınmış şifalı su kaynaklarından olan Bozöyük Kaplıcası halk arasında ‘Bözük Kaplıcası’ diye de anılmaktadır. İlçe merkezinin6 kilometregüneyinde, Bağyakası köyündedir. Dere yatağından çıkan kaynağın çevresi çam ağaçlarıyla kaplıdır.

Saf sodyum bikarbonatlı ılıca ve içmeler grubuna dahildir. Bikarbonat, kalsiyum ve karbondioksit içeren suyunun temperatürü37°C, radyoaktivitesi 1.64 eman, pH değeri 6.2’dir. Litresinde 4 gram total mineralizasyon bulunan, alkalik, bikarbonatlı ve yüksek oranda karbondioksit içeren bir maden suyudur. 37°C’ lik sıcaklığının sedatif etkisi, dış uygulamalara olanak sağlar. Ancak bu suyun içme kürlerinde değerlendirilmesi daha uygun olur. Bir taraftan karaciğer ve safra kesesi üzerinde, diğer taraftan da mide ve duodenum üzerinde etkilidir. Mineralizasyonun yüksek oluşu göz önüne alındığında, yemeklerden önce içilmesi ve tedaviye küçük ölçeklerden (1/21 bardak) başlanması tavsiye edilir. Bu suyun etkisi, Fransızların ünlü Vichy suyuyla benzer özellikler gösterir. Metabolizma hastalıklarında ve bu arada diyabette, karaciğerin bozulmuş fonksiyonel hallerinde, taşlı ya da taşsız kolesistitlerde, koleritik ve kolesistokinetik etkileriyle değerlendirilmesi gerekir. Midenin dispeptik sendromlarında, sindirimi kolaylaştırıcı özelliği nedeniyle rahatlıkla kullanılabilir. Sindirim sistemi organlarının yetersiz çalışmasına bağlı olan bağırsak sendromlarında da asıl nedeni ortadan kaldırarak etkin olur. İçme kürleriyle birlikte yapılacak dış uygulamalar, tedavinin etki derecesini daha da arttıracaktır.

Bu suyun en dikkate değer özelliği, içindeki serbest karbondioksit gazıdır. Karbondioksit gazı, banyoya girenler üzerinde inci taneleri halinde vücudu kaplar ve suyun sıcaklığının 37° C olmasına rağmen, derideki reaksiyon çok şiddetli olur. Deri fazlasıyla kızarır. Banyo tedavisi; dolaşım sistemi ve kalp hastalıklarının, nevraljilerin ve kalp şikâyetleri bulunan romatizmalıların tedavisinde büyük önem taşır. İçme tedavisi sırasında; suyu kaynaktan çıktığı gibi içmek, hipostenik mide rahatsızlıklarında ve spazmdan ileri gelen ağrılarda çok faydalıdır. Suda klor katyonu bulunduğu için, içildiğinde diüretik etki gösterir.

Bozöyük Kaplıcası’nın tedavi tesisleri; havuzlar ve sıra banyolardan oluşmuştur. Çevrede çok sayıda yardımcı tesis bulunur. Konaklama 100 civarındaki yatakla sınırlıdır. Ancak, birçok köy evinin pansiyon olarak kiraya verilmesiyle bu boşluk kapatılmaya çalışılmaktadır.

Kategoriler