Bolaman (Sarmaşık) Kaplıcası

Ordu ili Fatsa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Bolaman  (Sarmaşık) Kaplıcası deniz seviyesinden 50 metre yükseklikte ve ilçe merkezinden 11 kilometre uzaklıktaki Sarmaşık köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenle halk arasında ‘Sarmaşık Köyü Kaplıcası’ olarak da bilinir.

Sülfat, sodyum, kalsiyum, klorür, bromür ve flor içeren suyunun temperatürü 47.5°C, pH değeri 8.55 radyoaktivitesi 0.85 emandır. Litresinde 1 gram mineralizasyon bulunan, kalevi ve toprak kalevili acı bir sudur. Banyo ve içme tarzında kullanılabilir. Banyo tarzında kullanıldığında, termalitesi ile sedatif bir etki yapar. İçme olarak kullanıldığında ise, etkisi daha çok böbrek üzerinde yoğunlaşır. Banyo tedavisi; romatizmalılar, nevralji ve cilt hastalıkları için önerilir. İçme tedavisinin böbrek hastalıkları üzerinde diüretik etkisi vardır.

Kaplıcada; üç adet tedavi havuzu ile çok sayıda sıra banyosu bulunur. Konaklama için kurulan tesislerin toplam yatak kapasitesi 1000’i geçer. Kaplıcanın kendi oteli ise 120 yataklıdır. Sosyal ve yardımcı tesis sıkıntısı çekilmeyen yörenin ulaşım sorunu da yoktur.

Kategoriler