Armutlu Kaplıcaları

Yalova ilinin Armutlu İlçe Merkezi’nin yaklaşık olarak 4 km. kuzeyinde yer alan Armutlu Kaplıcaları bölgenin önemli kaynak sularından bir tanesidir. Sadece bölge değil Türkiye çapında da 1. derecede önemli ve öncelikli olarak görülen kaplıcalardan bir tanesi olan Armutlu Kaplıcası, ağaç ve makilerle çevrili bir vadinin içerisinde, dere yatağı boyuna sıralanmış çok fazla sayıdan kaynaktan oluşmaktadır. Bu kaynaklardaki suyun sıcaklığı 57-73 0C olarak değişmekte ve ph değerleri 6,2 – 6,5 aralığında yer almaktadır ve saniyede 10 litre su akmaktadır.

 

Kaplıcanın suyunu 21 kaynak oluşturur. Bunlardan; Hamam Kaynağı, Küpeli Nuripaşa Kaynağı, Gıcık Kaynağı, Hamamaltı I. Kaynağı ve Hamamaltı II. Kaynağı, benzer bileşimler gösteren kaynaklardır. Kalsiyum, sülfat, sodyum, bikarbonat ve klorür içerirler. Sadece Küpeli Nuripaşa Kayna-ğı’nda fazla miktarda karbondioksit vardır. Bu kaynaklar arasında en önemli Küpeli ve Hamam kaynaklarıdır. Bu bölgede 250 yataklı nitelikli bir otel ve bu otele ait lokanta, Türk Hamam’ı ve aquaterm (havuz) bulunmaktadır.

Kaplıca suyunda sülfat, bikarbonat, klorür, kalsiyum, sodyum, karbondioksit gibi mineralleri bolca bulmak mümkündür. Kaynaklarda mineral miktarı 2100 – 2421 mg. arasındadır. Banyo ve içme şeklinde kullanıma uygundur. Kaynak suları banyo, içme ve çamur olarak uygulandığı gibi, sudan çıkan gazları teneffüs etme yoluyla da uygulanır. Armutlu Kaplıcaları , radyoaktivitesi yüksek kaplıcalar sınıfına girmektedir. Kaplıcalar kabin işletmesi, asidin vücuttan atılması, sinirler üzerinde, iltihabi hastalıklarda ve kadın hastalıklarında , mide – bağırsak hastalıklarında , yaraların iyileşmesinde, karaciğerin düzenli çalışmasında, hormonların iyileşmesinde ve idrar söktürücü olarak kullanılır.

Kategoriler