ISPARTA İLİ ŞİFALI SULARI VE KAPLICALARI

Isparta
Göller Bölgesi’nde yer alan Isparta, çok sayıda içmeyi bünyesinde barındıran şirin bir ilimizdir. Bu içmeler sağlık turizmi yönünden değerlendirilip ön plana çıkarıldıklarında,” bugünkü yerel konumlarının ulusal hale dönüşeceğine kesin gözüyle bakılabilir.

Isparta ilindeki şifalı sular bellibaşh birkaç ilçede toplanmıştır. Bunlar sırasıyla;
Tota İçmesi: Isparta’ya 20 kilometre uzaklıkta, Sütçüler ilçesindedir. Suyunun mide ve bağırsak rahatsızlıklarını giderici özellikleri vardır.

Değirmendere İçmesi: Keçiborlu ilçesine 2 kilometre uzaklıktadır. ‘Değirmendere Acı Suyu’ diye de anıldığı olur. Suyu mide hastalıklarına iyi gelir.

Kükürtlü Kaynar Suyu: Keçiborlu’ya 4 kilometre uzaklıktadır. ‘Keçiborlu Kükürtlü Kaplıcası’ diye de bilinir. Bölgenin zengin bir kükürt madeninin üzerinde bulunması, yöreden kaynayan şifalı suların özelliklerini de etkilemiştir. Kükürtlü kaplıca suyunun, romatizma ve cilt hastalıklarına yararlı olduğu bilinmektedir.

Sava Suyu İçmesi: IspartaMerkez ilçeye bağlı Savköy’dedir. Şifalı özellikleri olan bir maden suyudur.

Sinap Suyu İçmesi: Merkez ilçeye 8 kilometre uzaklıktaki şifalı bir su kaynağıdır. Sava Suyu gibi, Sinap Suyu da romatizmaya iyi gelen özellikleriyle Isparta’nın çok rağbet gören sularındandır.

Gönen İçmesi: Gönen ilçesindedir. Özellikle sezon sırasında yoğun bir taleple karşı karşıya kalınan yerel içmeler arasında en tanınmışlarındandır.

Isparta’nın Eğirdir ilçesindeki Eğirdir Gölü, doğal güzelliklerinin yanı sıra kumlarının şifalı özellikleriyle de tanınmaktadır. Aparkum Plajı’nın kumlan, siyatik ve romatizma hastalıklarından şikâyetçi olanların uğrak yeri haline gelmiştir.

Isparta’nın Uluborlu Belediyesi, Kapıdağ mevkiinde bulunan Üyüllü kaynağından çıkan doğal menba suyunu değerlendirme yoluna gitmiş ve 1999 tarihinde alman izinle dolum faaliyetine başlamıştır.

AquaPack adı altında, Kuruçay yöresindeki tesislerde şişelenen, bu az mineralli, yumuşak içimli ve lezzetli suyun en önemli özelliği; Almanya onaylı ISO 9001 belgesinin yanı sıra, Türkiye’de ilk kez HACCP Kalite Belgesi’ne sahip olmasıdır. AquaPack Doğal Kaynak Suyu, özel bir şirket tarafından yurtiçi ve yurtdışı pazarlarına sunulmaktadır.

II dahilindeki konaklama olanakları ve şifalı sular hakkında bilgi almak isteyenler, Isparta ve Eğirdir Turizm Danışma Bürolan’na müracaat edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler