Karaada Güzellik Ilıcası

Muğla ili Bodrum ilçesinin en ünlü şifalı su kaynağı olan Karaada Güzellik Ilıcası ‘Karaada Ilıcası’ olarak da anılır. Bodrum limanının 5 kilometre güneyinde, Karaada’da dır.

Karaada Ilıcası, denizin hemen kıyısında yer alan büyükçe bir mağaranın içindeki kayalardan kaynar. Çıkan su sahilde bir havuz oluşturduktan sonra denize dökülür.

Günü birlik düzenlenen motor seferleriyle ulaşılan Karaada, özellikle yabancı turistlerin ilgisini çeken bir adadır. 20 kilometreye varan çevre uzunluğu ve 10 kilometrekareyi bulan yüz ölçümüyle, pek de küçük sayılmayacak ölçülerdedir.

Karaada Ilıcası’nın suyu, sodyum klorürlü maden suları grubunda incelenmiştir. Bileşiminde; sodyum klorür ile az miktarda florür, bromür ve karbondioksit vardır. Temperatürü 33°C, radyoaktivitesi 2.35 eman, pH değeri 6.38’dir. Debisi yüksektir. Banyo tedavisi; romatizma, eklem yapışıklıkları, nevrit, polinevrit ve poliomiyelit hastalıklarına iyi gelir.

Suyu, yüksek oranda tuzlu ve ılık bir sudur. Dış uygulamalarda değerlendirilmesi uygun olur. Lokomotör sistemin hareket güçlüğü gösteren romatizmal sekellerinde, kırıklarda, kan oluşumunun geciktiği durumlarda, kronik iltihaplı hastalıklarda ve özellikle kronik jinekolojik iltihaplarda rezolutif etkinlik kazanır.

Karaada Güzellik Ilıcası; cilt hastalıklarına da iyi geldiği ve cildi güzelleştirdiği gerekçesiyle yabancı turistlerce çok ilgi görmektedir. Buradaki çamurun, güzelliği ile ünlü Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya gönderildiği söylencesine kapılan ziyaretçiler, mağara içindeki çamuru güzelleşmek amacıyla yüzlerine ve vücutlarına sürmekte, daha sonra ılıca suyunda banyo yapıp temizlenmektedirler.

Adada bulunan irili ufaklı Fok Mağaraları’nın bazılarında rastlanılan sıcak suların da, aynı kaynaktan sızan sular olduğu, sıcaklıklarının Ege Denizi’nde sık sık meydana gelen depremlerin sonucunda 29-35°C arasında değiştiği tespit edilmiştir.

Karaada’da çok sayıda konaklama ve diğer yardımcı tesisler bulunsa da, özellikle yaz aylarında yoğunlaşan turizm hareketliliği bu konuda sıkıntı yaşanmasına neden olmaktadır.

Comments are closed.