Cela İçmeleri

Kahramanmaraş ili Ekinözü ilçesi sınırlarında bulunan Cela İçmeleri aynı zamanda halk tarafından’Ekinözü İçmeleri’ diye de anılmaktadır. Cela İçmeleri, il merkezine 165, Elbistan’a 25 kilometre uzaklıkta, ilçe merkezinin yakınlarındadır. Hitit ve Roma dönemlerinde de kullanıldığı bilinen Cela içmeleri iki kaynaktan oluşur. Aralarındaki uzaklık 1.5 kilometrekadardır.

a) Aşağı İçme: ‘Altınözü İçmesi’ diye de bilinir. Suyu, bikarbonat, kalsiyum, karbondioksit ve demir içerir. Temperatürü14°C, pH değeri 6.15*dir.

b) Yukarı İçme: Bikarbonat, kalsiyum, karbondioksit ve bromür içeren bir sudur. Temperatürü 13°C, pH değeri 6.15’dir.

Görüldüğü gibi, her iki suyun bileşimi aşağı yukarı birbirine benzemektedir. Total mineralizasyonları 2 gramın biraz üstündedir. Toprak kalevili, karbondioksitli, bikarbonatlı sulardır. Bileşimlerindeki karbondioksit oranı 1 gramın üstündedir. İçme olarak kullanıldıklarında, özellikle metabolizma hastalıklarında değerlendirilmeleri öngörülür. Bu bakımdan, diyabetin hafif enfreklinik şekillerinde, şişmanlık ve gut hastalıklarında nazarı dikkate alınmalıdır. Safra kesesi, karaciğer, mide ve bağırsaklar üzerinde, fonksiyonları stimüle edici uyumlu bir etki beklenebilir. Sular, yemeklerden önce 23 bardak ölçüsünde alınıp, karaciğer bölgesine hafif sıcaklıkta lokal bir uygulama tatbik edilmeli, bu uygulama yarım saat kadar sürdürülmelidir. Bu sular, şişelendirilme yoluyla da sofra suyu olarak değerlendirilebilecek sulardır.

İçme durumunda, özellikle mide salgısını ve çalışmasını artırır, sindirimi kolaylaştırır. Diüretik etkisi varır. Fazla içilirse hafif mülayimlik hali gösterir. Hiperstenik midelerde, yemek aralarında ve yemeklerden sonra içilirse çok yararlıdır. Banyo tedavisinde; suyun içeriğinde serbest karbondioksitin bulunması nedeniyle, dolaşım sistemi rahatsızlıklarında çok olumlu sonuçlar alınır.

Yaz kış açık olan içmeler, günde 34 bin küristin ihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlenmiştir. Sosyal ve yardımcı tesisler yeterli düzeydedir. Konaklama gereksinimini rahatlıkla karşılayan otel, motel ve pansiyonlar açısından da hiçbir sıkıntı yaşanmaz. Belediye’nin yaptırdığı modern bir otel ve özel konaklama tesislerindeki toplam yatak kapasitesi 1000’i geçmektedir. Cela İçmeleri, bölgenin modern bir içme ve tedavi merkezi olması yönünde hızla ilerlemektedir.

Comments are closed.